Hofburg je jedna od najvažnijih istorijskih građevina u Austriji. Ova monumentalna palata je više od sedam vekova služila kao rezidencija habzburških vladara, a danas je sedište austrijskog predsednika.
Izgradnja Hofburga počela je u 13. veku, a tokom godina je proširivana i preuređivana kako bi odražavala moć i bogatstvo Habsburške monarhije. Ceo kompleks Hofburga pokriva ukupnu površinu od 500.000 m² na kojoj je izgrađeno 18 krila sa 54 stepeništa, 19 dvorišta i 2.600 soba. Hofburg sadrži muzeje, biblioteke, carske apartmane, kapele i druge značajne kulturne objekte. Što ni većina Bečlija ne zna – Hofburg je, po svojoj korisnoj površini, najveća palata na svetu i istovremeno jedan od najvećih povezanih građevinskih kompleksa na svetu!
U kompleksu Hofburg smeštene su sledeće institucije koje su vredne posete:
1. Španska dvorska škola jahanja Beč (Spanische Hofreitschule)
2. Hofburg Carski apartmani (Kaiserappartements)
3. Muzej Sisi (Sisi Museum)
4. Dvorska lovačka i oružarska komora (Hofjagd- und Rüstkammer)
5. Carska riznica (Kaiserliche Schatzkammer)
6. Srebrna kolekcija (Silberkammer)
7. Dvorski muzički bend (Wiener Hofmusikkapelle)
8. Predsednička kancelarija (Präsidentschaftskanzlei)
9. Austrijska nacionalna biblioteka (Österreichische Nationalbibliothek)
10. Avgustinska crkva (Augustinerkirche)
11. Albertina, Muzej umetnosti
12. Muzejska četvrt (MuseumsQuartier)
13. Muzej istorije umetnosti (Kunsthistorisches Museum)
14. Prirodnjački muzej Beč (Naturhistorisches Museum)
15. Etnološki muzej (Weltmuseum)
16. Efes muzej (Ephesos-Museum)
17. Muzej austrijskog filma (Österreichisches Filmmuseum)
18. Zbirka starih muzičkih instrumenata (Sammlung alter Musikinstrumente)
U zagradi stoji naziv na nemačkom da biste prilikom vaše posete mogli lakše da se orijentišete.
.
Na Mihaelerplacu (Michaelerplatz) je 1838. godine postavljena prva javna gasna rasveta, prvi javni kružni tok tu je bio 1927. godine, a arheološka iskopavanja su 1990. godine otkrila impresivne ostatke zidova koji odražavaju istoriju života pre dve hiljade godina i koje je arhitekta Holein postavio „u prozor” kako bi bili dostupni svima.
U rimsko doba ovde je stajalo logorsko naselje i raskrsnica jednog trgovačkog puta. Levo od njega stajala je jedna kuća, kovanica i još jedan veliki kompleks zgrada. Predgrađe logora (Kanabe) služilo je kao mesto stanovanja za žene i decu vojnika, pošto rimskim legionarima zvanično nije bilo dozvoljeno da se venčavaju sve do trećeg veka. Zbog toga su živeli u vanbračnoj zajednici sa svojim partnerkama, a slobodno vreme su provodili po prodavnicama, kafanama i bordelima. Poznato je da su kuce imale podno i zidno grejanje.


.
Institucije koje možete posetiti u kompleksu Hofburga


Španska dvorska škola jahanja u Beču je najstarija škola jahanja i jedina institucija na svetu u kojoj klasično konjaništvo živi u renesansnoj tradiciji „visoke škole“ više od 450 godina i nastavlja da se održava nepromenjeno, zbog čega je takođe deo UNESCO-ve nematerijalne kulturne baštine.
Pažnja: U sezonskim periodima su karte rasprodate nedeljama unapred.
Rezervacija: Cene su iste, gde god da rezervišete. Pažnja, većina tura se nude samo na engleskom i nemačkom – odaberite jedan od jezika, (što nije potrebno ako se radi samo o ulaznici).
Nakon rezervacije, sve što je potrebno je da pokažete svoj vaučer na kasi.


ISTORIJA
Naziv ove škole datira iz 16. veka: Ferdinand I, potonji car Svetog rimskog carstva, odrastao je u Španiji i doveo veličanstvene španske konje sa Iberijskog poluostrva na dvor u Beč. Konji su smatrani posebno plemenitim i poslušnim i stoga su bili posebno pogodni za klasično konjaništvo. Beli pastuvi lipicaneri, koji danas svojim nastupima u Školi jahanja očaravaju ljubitelje konja iz celog sveta, potomci su ove nekada ponosne španske rase konja – nastali su od ukrštanja španskih, arapskih i berberskih konja.
Termin „dvorska škola jahanja“ objašnjava se činjenicom da je njeno pohađanje i korišćenje ranije bilo rezervisano isključivo za plemstvo. Iz tog razloga, car Karlo VI je naručio Jozefa Emanuela Fišera fon Erlaha da izgradi zimsku školu jahanja. Konjički portret monarha i danas u znak zahvalnosti krasi veličanstvenu baroknu salu.
Još pod monarhom Marijom Terezijom u zimskoj školi jahanja održavali su se brojni festivali maski, konjičke igre, dvorski balovi i vrteške. Danas jahači Španske škole jahanja ne samo da ovde treniraju svoje bele pastuve i predstavljaju ovaj sklad između čoveka i konja u savršenstvu i eleganciji međunarodnoj publici – zimska škola jahanja može se koristiti i kao plesna dvorana ili za druge događaje.
Mesto sastanka: Michaelerplatz 1, 1010 Beč na glavnom ulazu
Krenite u obilazak Španske škole jahanja sa vodičem, uživajte u pogledu iza kulisa i impresivnoj arhitekturi vekovima stare institucije, pogledajte trening ili predstavu ...
Ova web stranica sadrži između ostalih i linkove partnera, što znači da ako nešto naručite preko tog linka, cena za vas ostaje ista, a ja mogu dobiti malu proviziju. Koristiću je za daljnje izlete u grad u potrazi za novim savetima i informacijama za vas 🥰