Bečka državna opera je jedna od najznačajnijih operskih kuća na svetu, ima najobimniji repertoar od svih i sa kapacitetom od 2.276 ljudi, takođe je jedna od najvećih pozornica. Svake sezone privlači preko 600.000 posetilaca. Još više gostiju privlači Operski bal, godišnji vrhunac društvenog života u Austriji.
Poput mnogih znamenitosti u Beču, Državna opera ima carsku prošlost. Naslednica je Bečke dvorske opere koju su osnovali Habzburgovci. Prva zgrada opere izgrađena je 1629. godine u sklopu Hofburga. Veliki pristalica, ljubitelj opere i obožavatelj Mocarta bio je car Josip II (1741–1790).




.
Od 1. Jula 2020 je Dr. Bogdan Roščić direktor ove značajne operske kuće.
„Važan uzor za njegove projekte u Bečkoj državnoj operi su principi Gustava Malera: bezuslovna umetnička i stvaralačka želja, savremenost u sadržaju, usklađenost svih aspekata rada sa zahtevima najvišeg muzičkog i pozorišnog kvaliteta.“
Citat sa web stranice Bečke državne opere
Ture za razgledanje se nude na nemačkom i engleskom jeziku u vreme koje je naznačeno na tabli ispred ulaza. Obilasci na francuskom, španskom i italijanskom su dostupni samo u određeno vreme.
Obilasci sa vodičem se mogu kupiti samo u ➯ online prodavnici same opere ili 30 minuta pre odgovarajućeg obilaska na blagajni (ulaz na uglu Opernring/Operngasse). Imajte na umu da postoji mogućnost da su karte rasprodate.
Akademija je osnovana 1692. godine i ima dugu tradiciju u obrazovanju umetnika.
Poznati diplomci: Ovde su studirali mnogi značajni umetnici, uključujući Gustava Klimta, Egona Šilea i Oskara Kokošku.
Diplomski program: Nudi širok spektar programa studija u različitim oblastima likovne umetnosti, kao što su slikarstvo, skulptura, grafički dizajn i još mnogo toga.
Međunarodno priznanje: Akademija uživa svetsko priznanje i privlači studente iz raznih zemalja.
Akademija likovnih umetnosti (Akademie der bildenden Künste Wien)
je državna likovna akademija u Beču i jedna od najstarijih umetničkih akademija u Evropi.
Arhitektura
Akademiju likovnih umetnosti u Beču karakteriše nekoliko upečatljivih karakteristika i detalja:
Neorenesansni stil: Glavna zgrada, koju je dizajnirao Teofil Hansen, izgrađena je u neorenesansnom stilu. Ovaj stil je poznat po svojim klasicističkim elementima i pozajmicama iz renesansne arhitekture.
Fasada: Fasada zgrade je bogata dekorativnim detaljima, uključujući stubove, pilastre i lukove. Upotreba peščara daje strukturi monumentalan izgled.
Enterijeri: Unutrašnjost je podjednako impresivna i uključuje velike stepenice i kitnjaste plafone. Akademija je posebno istaknuta i često se koristi za kulturne događaje.
Savremeni dodaci: Pored istorijskih delova zgrade, postoje i moderne dogradnje i renoviranja koji čuvaju istorijsko nasleđe dok obezbeđuju savremene prostore.
Studiji i radni prostori: Akademija ima brojne studije i radne prostore za studente. Ovi prostori su dizajnirani da podstaknu kreativni rad i umetničko eksperimentisanje.


Umetničke kolekcije
Akademija poseduje vredne umetničke kolekcije, uključujući Galeriju slika sa delima značajnih umetnika kao što su Rembrandt i Rubens. Ove zbirke su i arhitektonski i kulturno značajne.