Univerzitet u Beču (Universität Wien)
je jedan od najstarijih i najprestižnijih univerziteta u Evropi, osnovan 1365. godine. Ovde su studirali Ivo Andrić, Sigmund Freud, Artur Schnitzler, Gustav Mahler i mnoge druge prominentne ličnosti.
Istorija kampusa Univerziteta u Beču seže u 18. vek, kada je car Josif II naredio da se Bečka Kuća za sirotinju preuredi u Opštu bolnicu. Donacijom grada Beča Univerzitetu u Beču, čitava oblast je 1988. godine postala vlasništvo univerziteta.
16 instituta filoloških i istorijsko-kulturoloških fakulteta, predavaonica sa dve predavaonice, brojni uslužni objekti za studente, kao i prodavnice, kancelarije i restorani karakterišu kampus kao mesto sa mnogo lica. U 13 zelenih unutrašnjih dvorišta, studenti, zaposleni i građani Beča naći će oaze opuštanja, prilike da se upoznaju sa umetnošću i kulturom, lokalnim namirnicama i kulinarskim užicima.


Zgrade u kampusu nude modernu infrastrukturu u istorijskoj atmosferi. Ova kombinacija ga čini traženom lokacijom za sve vrste događaja kao što su kongresi, festivali, izložbe i sportski događaji.
Glavna zgrada univerziteta (Hauptgebäude) je impresivan primer arhitekture 19. veka, sa raskošnim hodnicima, veličanstvenim stubovima i dekorativnim umetničkim delima.
Univerzitetska biblioteka (Universitätsbibliothek Wien) je jedna od najvećih i najstarijih u Austriji, sa ogromnom zbirkom knjiga i rukopisa. Poseta biblioteci može biti veoma inspirativna za ljubitelje knjiga i istorije.


Obilasci sa vodičem se održavaju svake subote i četvrtka (osim državnih praznika) i pružaju uvid u istoriju, arhitekturu i značajne događaje univerziteta.
Sastajalište za obilaske je auditorijum glavne zgrade, 1010 Beč, Universitatsring 1.




četvrtak:
18:00 - nemački
subota:
10:30 - nemački
11:30 - engleski
Rezervacija nije potrebna.
Cena ture je 5,00 € po osobi. Karte su dostupne kod portira.
.
Votivkirche
Votivkirhe je izgrađena kako bi se izrazila zahvalnost bogu da je car Franca Josif I preziveo pokušaj atentata na njega1853 godine. Izgradnja je počela 1856. a završena je 1879. godine.
Crkva je jedna od najvažnijih neogotičkih sakralnih građevina na svetu. Izgradio je arhitekta Heinrich von Ferstel, koji je preuzeo uticaje francuskih katedrala.
Njeno veličanstveno neogotičko pročelje, sa dva 99 metara visoka tornja, dominira okolinom i predstavlja impresivan prizor. Elementi crkve uključuju kitnjaste fasade i veličanstvene vitraže.
Lokacija: Votivkirche se nalazi u 9. okrugu Beča, direktno u parku Sigmunda Frojda, nedaleko od Univerziteta.
Informacije za posetioce: Crkva je otvorena za posetioce svakog dana i nudi mogućnost učešća u vođenim obilascima. Tu su i redovne crkvene službe i koncerti.
Obilasci crkve 2024, sledećim danima (uvek subotom) u 14 časova.
29.6.
27.7.
31.8.
28.9.
10/19.10.
30.11.
12/28.12.
Karte: 17,- € uključujući sniženi ulaz u muzej. Potrebna je rezervacija: petraleban(@)gmx.at
Mesto sastanka: Votivkirche, levi bočni ulaz, Rooseveltplatz, 1090 Beč